לוגו

הכירו את זכויותיכם לאחר חזרה מרילוקיישיין בחו"ל

חוזרים לארץ אחרי זמן רב שבו התגוררתם בחו"ל? מזל טוב! בתור תושבים חוזרים, כדאי לשים לב שיש המון זכויות שמגיעות לכם לקראת חזרתכם.

מעוניינים לשמוע עוד? המשיכו לקרוא!

 

מי נחשב לתושב חוזר?

ראשית, כדאי לשים לב שהזכויות עבור תושבים חוזרים ניתנות על בסיס מענה לקריטריונים. מי שזכאי לזכויות בתור תושב חוזר מרילוקיישן הוא אזרח ישראלי בגיל 17 ומעלה בזמן השיבה לארץ. תנאי נוסף הוא שהחוזר היה תושב בעבר ושהה בחו"ל לתקופה של לפחות שנתיים. בזמן ששהיתם בחו"ל, כל עוד ביקרתם בארץ לסירוגין או ברציפות לתקופה שאינה עולה על ארבעה חודשים בכל שנה, תיחשבו ככאלו שעומדים בקריטריון הנ"ל. תנאי נוסף להיחשבות לתושב חוזר הוא שלא קיבלתם סיוע כלשהו ממשרד העלייה והקליטה בשנים האחרונות.

 

מה הן זכויותיכם בתור תושבים חוזרים?

תנאי רווחה

בתור תושבים חוזרים, תוכרו על ידי המדינה כך בהתאם ותעמדו בכל הקריטריונים המוצגים לעיל. מי שמוכר כתושב חוזר נהנה מתקופת סיוע למשך 24 חודשים מיום השיבה לארץ. במידה ותקבלו סיוע מהמכס, תוכלו לקבל תקופת סיוע של 9 חודשים בלבד.

 

הטבות מס

במידה ושהיתם בחו"ל למשך 10 שנים רצופות לפחות, תוכלו לקבל הטבות מס כמו פטור למשיך 10 שנים על כל הכנסה שמקורה מחוץ לישראל. הפטור כולל כל הכנסה אפשרית (אקטיבית או פאסיבית) והפטור אף חל על נכסים מחות לישראל גם אם נרכשו לאחר תקופת החזרה ארצה. בנוסף, חברות הפועלות בחו"ל ונמצאות בבעלותו של התושב החוזר לא ימוסו באופן אוטומטי.

בנוסף, אם אתם תושבים חוזרים וסטודטים חוזרים, שימו לב כי אתם זכאים לפטור ממסי מכס, ממס ניה וממע"מ כאשר תרצו להביא א חפצי הבית מחו"ל בזמן שתחזרו לארץ. הטבה זו ניתנת למימוש תוך 9 חודשים ממועד הכניסה לארץ.

 

חינוך

במידה ואתם משפחה צעירה שחוזרת לארץ, כדאי לשים לב שאתם זכאים לסיוע מהמדינה במימון מעונות יום ומשפחתונים לילדיכם. סיוע זה מוענק לנרשמים אך ורק למעונות מוכרים. כמו כן, אם אתם סטודנטים עולים, תוכלו לקבל מימון מלא עבור שכר הלימוד שלכם. יש לשים לב שקבלת הסיוע מותנית בביצוע שירות חברתי קהילתי.

 

תעסוקה

תושבים חוזרים דורשי עבודה יכולים לקבל השתתפות מטעם המדינה במימון קורסי הכשרה בסיסית במדעי המחשב. המימון יכול להיקבע עד גובה של 3,750 ₪ ולא יעלה על שמונים אחוז מעלות הקורס.

 

צבא

במידה ואתם חיילים בודדים או משרתי שירות לאומי, אתם זכאים למענק סיוע ממשרד הקליטה בגובה שכר היסוד המלא של טוראי בשירות חובה. כמו כן, במידה ואתם חיילים בודדים, תהיו זכאים לסיוע בהוצאות דיור, לינה בבית החייל או בקיבוצים ייעודים ופטור מארנונה. אם אתם חיילי מילואים ששבו לארץ לאחר שהייה של יותר מ-5 שנים בחו"ל, לא תיקראו לשירות מילואים אלא אם כן תבקשו מיחידתכם להתנדב.

 

סיכום

תמיד נחמד לשוב הביתה! אם אתם מתכננים לחזור לישראל למטרת מגורים, חשוב שתהיו מודעים לזכויותיכם על מנת שתהיה לכם נחיתה רכה ככל האפשר!

 

 

אולי יעניין אותך גם

סוויטה
מידע והמלצות לתייר
צ'או בלה

מרגישים שכבר מזמן אף אחד לא מעלה פה את איטליה כמקום נפלא לחופשה מוצלחת? לא באמת. איטליה היא אחת המדינות האהובות על הישראלים בואו נגיד

קרא עוד »